Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2012

OSCAR 2012


Καλύτερη Ταινία
Οι υποψηφιότητες:
·   The Artist
·   Οι Απόγονοι
·   Εξαιρετικά Δυνατά και Απίστευτα Κοντά
·   Yπηρέτριες
·   Hugo
·   Μεσάνυχτα στο Παρίσι
·   Moneyball
·   Το Δέντρο της Ζωής
·   Το Άλογο του Πολέμου
And the Oscar goes to: The Artist

Α’ Αντρικός Ρόλος
Οι υποψηφιότητες:
·   Τζορτζ Κλούνεϊ («Οι Απόγονοι»)
·   Ζαν Ντιζαρντέν («Τhe Artist»)
·   Μπραντ Πιτ («Moneyball»)
·   Γκάρι Όλντμαν («Και Ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι»)
·   Ντέμιαν Μπισίρ («A Better Life»)
And the Oscar goes to: Ζαν ΝτιζαρντένΤhe Artist»)

Α’ Γυναικείος Ρόλος
Οι υποψηφιότητες:
·   Γκλεν Κλόουζ («Albert Nobbs»)
·   Βαϊόλα Ντέιβις («Υπηρέτριες»)
·   Ρούνι Μάρα («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)
·   Μέριλ Στριπ («Η Σιδηρά Κυρία»)
·   Μισέλ Γουίλιαμς («Επτά Μέρες με τη Μέριλιν»)
And the Oscar goes to: Μέριλ ΣτριπΗ Σιδηρά Κυρία»)

Β' Αντρικός Ρόλος
Οι υποψηφιότητες:
·   Κένεθ Μπράνα («Επτά Μέρες με τη Μέριλιν»)
·   Tζόνα Χιλ («Moneyball»)
·   Κρίστοφερ Πλάμερ («Οι Πρωτάρηδες»)
·   Νικ Νόλτε («Warrior»)
·   Μαξ Φον Σίντοφ («Εξαιρετικά Δυνατά και Απίστευτα Κοντά»)
And the Oscar goes to: Κρίστοφερ ΠλάμερΟι Πρωτάρηδες»)

Β' Γυναικείος Ρόλος
Οι υποψηφιότητες:
·   Μπερενίς Μπεζό («The Artist»)
·   Τζέσικα Τσαστέιν («Υπηρέτριες»)
·   Μελίσα ΜακΚάρθι («Φιλενάδες»)
·   Οκτάβια Σπένσερ («Υπηρέτριες»)
·   Τζάνετ Μακ Τιρ («Albert Nobbs»)
And the Oscar goes to: Οκτάβια ΣπένσερΥπηρέτριες»)

Σκηνοθεσία
Οι υποψηφιότητες:
·   Μισέλ Χαζαναβίσιους («The Artist»)
·   Αλεξάντερ Πέιν («Οι Απόγονοι»)
·   Μάρτιν Σκορσέζε («Hugo»)
·   Γούντι Άλεν («Μεσάνυχτα στο Παρίσι»)
·   Τέρενς Μάλικ («Το Δέντρο της Ζωής»)
And the Oscar goes to: Μισέλ Χαζαναβίσιους («The Artist»)

Πρωτότυπο Σενάριο
Οι υποψηφιότητες:
·   Μισέλ Χαζαναβίσιους («The Artist»)
·   Κρίστεν Γουίγκ, Ανι Μούμολο («Φιλενάδες»)
·   Γούντι Άλεν («Μεσάνυχτα στο Παρίσι»)
·   Ασγκάρ Φαραντί («Ένας Χωρισμός»)
·   Τζέι Σι Τσάντορ («Ο Δρόμος του Χρήματος»)
And the Oscar goes to: Γούντι Άλεν («Μεσάνυχτα στο Παρίσι»)

Διασκευασμένο Σενάριο
Οι υποψηφιότητες:
·   Νατ Φάξον, Αλεξάντερ Πέιν, Τζιμ Ρας («Οι Απόγονοι»)
·   Τζον Λόγκαν («Hugo»)
·   Τζορτζ Κλούνεϊ, Γκραντ Χέσλοφ, Σταν Τσέρβιν («Αι Ειδοί του Μαρτίου»)
·   Ααρον Σόρκιν, Στίβεν Ζέιλιαν («Moneyball»)
·   Μπρίτζετ Ο’Κόνορ, Πίτερ Στρόγκαν («Και Ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι»)
And the Oscar goes to: Νατ Φάξον, Αλεξάντερ Πέιν, Τζιμ Ρας («Οι Απόγονοι»)

Καλύτερη Ξένη Ταινία
Οι υποψηφιότητες:
·   Bullhead (Βέλγιο)
·   Footnote (Ισραήλ)
·   In Darkness (Πολωνία)
·   Monsieur Lazhar (Καναδάς)
·   Ένας Χωρισμός (Ιράν)
And the Oscar goes to: Ένας Χωρισμός (Ιράν)

Καλύτερη Φωτογραφία
Οι υποψηφιότητες:
·   Γκιγιόμ Σίφμαν («The Artist»)
·   Τζεφ Κρόνενγουέθ («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)
·   Ρόμπερτ Ρίτσαρντσον («Hugo»)
·   Εμάνουελ Λουμπέζκι («Το Δέντρο της Ζωής»)
·   Γιάνους Καμίνσκι («Το Άλογο του Πολέμου»)
And the Oscar goes to: Ρόμπερτ Ρίτσαρντσον («Hugo»)

Καλύτερο Μοντάζ
Οι υποψηφιότητες:
·   Μισέλ Χαζαναβίσιους, Αν-Σοφί Μπιόν («The Artist»)
·   Κέβιν Τεντ («Οι Απόγονοι»)
·   Κερκ Μπάξτερ, Άνγκους Γουόλ («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)
·   Θέλμα Σουνμέικερ («Hugo»)
·   Κρίστοφερ Τέλεφσεν («Moneyball»)
And the Oscar goes to: Κερκ Μπάξτερ, Άνγκους Γουόλ («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
Οι υποψηφιότητες:
·   Λόρενς Μπένετ, Ρόμπερτ Γκουλντ («The Artist»)
·   Στούαρτ Κρεγκ, Στέφενι ΜακΜίλαν («Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου Μέρος 2»)
·   Ντάντε Φερέτι, Φραντσέσκα Λο Σκιάβο («Hugo»)
·   Αν Σίμπελ, Ελέν Ντυμπρέιγ («Μεσάνυχτα στο Παρίσι»)
·   Ρικ Κάρτερ, Λι Σάνταλε («Το Άλογο του Πολέμου»)
·   And the Oscar goes to: Ντάντε Φερέτι, Φραντσέσκα Λο Σκιάβο («Hugo»)

Κινούμενα Σχέδια Μεγάλου Μήκους
Οι υποψηφιότητες:
·   A cat in Paris
·   Τσίκο & Ρίτα
·   Kung Fu Panda 2
·   Γάτος Σπιρουνάτος
·   Rango
And the Oscar goes to: Rango

Καλύτερα Κοστούμια
Οι υποψηφιότητες:
·   Λίσι Κριστλ («Ανώνυμος»)
·   Μαρκ Μπρίτζες («The Artist»)
·   Σάντι Πάουελ («Hugo»)
·   Μάικλ Ο’Κόνορ («Τζέιν Έιρ»)
·   Αριάν Φίλιπς («W.E.»)
And the Oscar goes to: Μαρκ Μπρίτζες («The Artist»)

Καλύτερο Μακιγιάζ
Οι υποψηφιότητες:
·   Νικ Ντάντμαν, Αμάντα Νάιτ, Λίσα Τόμπλιν («Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου, Μέρος 2ο»)
·   Μαρκ Κουλιέρ, Τζ. Ρόι Χέλαντ («Η Σιδηρά Κυρία»)
·   Μάρσιαλ Κόρνερβιλ Λιν Τζόνσον, Μάθιου Γ. Μανγκλ («Albert Nobbs»)
And the Oscar goes to: Μαρκ Κουλιέρ, Τζ. Ρόι Χέλαντ («Η Σιδηρά Κυρία»)

Καλύτερη Μουσική
Οι υποψηφιότητες:
·   Τζον Γουίλιαμς («Οι Περιπέτειες του ΤενΤεν»)
·   Λυντοβίκ Μπουρς («The Artist»)
·   Χάουαρντ Σορ («Hugo»)
·   Αλμπέρτο Ιγκλέσιας («Και ο Κλήρος Έπεσε στον Σμάιλι»)
·   Τζον Γουίλιαμς («Το Άλογο του Πολέμου»)
And the Oscar goes to: Λυντοβίκ Μπουρς («The Artist»)

Καλύτερο Τραγούδι
Οι υποψηφιότητες:
·   «Man or Muppet» Μπρετ ΜακΚένζι («The Muppets»)
·   «Real in Rio» Σέρχιο Μέντες, Καρλίνιος Μπράουν, Σίντα Γκάρετ («Ρίο»)
And the Oscar goes to: «Man or Muppet» Μπρετ ΜακΚένζι («The Muppets»)

Καλύτερος Ήχος
Οι υποψηφιότητες:
·   Ντέιβιντ Πάρκερ, Μάικλ Σεμάνικ, Ρεν Κλάις, Μπο Πέρσον («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)
·   Τομ Φλάισμαν, Τζον Μίτζλεϊ («Hugo»)
·   Ντεμπ Αντέρ, Ρον Μπόσαρ, Ντέιβιντ Τζιαμάρκο, Εντ Νόβικ («Moneyball»)
·   Κρεγκ Π. Ράσελ, Γκάρι Σάμερς, Τζέφρι Χάμπους, Πίτερ Ντέβλιν («Transformers 3»)
·   Γκάρι Ράιντστρομ, Άντι Νέλσον, Τομ Τζόνσον, Στούαρτ Γουίλσον («Το Άλογο του Πολέμου»)
And the Oscar goes to: Τομ Φλάισμαν, Τζον Μίτζλεϊ («Hugo»)

Καλύτερο Μοντάζ Ηχητικών Εφέ
Οι υποψηφιότητες:
·   Λον Μπέντερ, Βίκτορ Ρέι Ένις («Drive»)
·   Ρεν Κλάις («Το Κορίτσι Με το Τατουάζ»)
·   Φίλιπ Στόκτον, Γιουτζίν Γκέρτι («Hugo»)
·   Ίθαν Βαν ντερ Ριν, Έρικ Ααντάλ («Transformers 3»)
·   Ρίτσαρντ Χιμνς, Γκάρι Ρίντστρομ («Το Άλογο του Πολέμου»)
And the Oscar goes to: Φίλιπ Στόκτον, Γιουτζίν Γκέρτι («Hugo»)

Καλύτερα Οπτικά Εφέ
Οι υποψηφιότητες:
·   Τιμ Μπερκ, Ντέιβιντ Βίκερι, Γκρεγκ Μπάτλερ, Τζον Ρίτσαρντσον («Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου, Μέρος 2ο»)
·   Ρόμπερτ Λεγκάτο, Τζος Γουίλιαμς, Μπεν Γκρόσμαν, Άλεξ Χένινγκ («Hugo»)
·   Έρικ Νας, Τζον Ρόζενγκραντ, Ντάνι Γκόρντον Τέιλορ, Σουέν Γκίλμπεργκ («Real Steel»)
·   Τζο Λετέρι, Νταν Λέμον, Ρ. Κρίστοφερ Γουάιτ, Ντάνιελ Μπάρετ («Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Eξέγερση»)
·   Σκοτ Φαράρ, Σκοτ Μπένζα, Μάθιου Ε. Μπάτλερ, Τζον Φρέζιερ («Transformers 3»)
And the Oscar goes to: Ρόμπερτ Λεγκάτο, Τζος Γουίλιαμς, Μπεν Γκρόσμαν, Άλεξ Χένινγκ («Hugo»)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Οι υποψηφιότητες:
·   Hell and Back Again
·   If a Tree Falls
·   Paradise Lost 3: Purgatory
·   Pina
·   Undeafeted
And the Oscar goes to: Undeafeted

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
Οι υποψηφιότητες:
·   The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
·   God Is the Bigger Elvis
·   Incident in New Baghdad
·   Saving Face
·   The Tsunami and the Cherry Blossom
And the Oscar goes to: Saving Face

Καλύτερο Animation Μικρού Μήκους
Οι υποψηφιότητες:
·   Dimanche
·   The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore 
·   La Luna 
·   A Morning Stroll 
·   Wild Life 
And the Oscar goes to: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore 

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους
Οι υποψηφιότητες:
·   Pentecost 
·   Raju
·   The Shore
·   Time Freak 
·   Tuba Atlantic 
And the Oscar goes to: The Shore 


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Πρόταση εβδομάδας: L'ORA LEGALE (ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ)

Οι κάτοικοι μιας πόλης αγανακτισμένοι με τα σκάνδαλα και τις καταχρήσεις του επί χρόνια δημάρχου τους, ψηφίζουν έναν καινούργιο ο οπο...